Place of Origin:
Hunan,China
Brand Name:
CTS
Certification:
CE/MSDS/UN38.3/IEC62619/ISO9001
Model Number:
CTS-LR51100
As a professional battery solution provider, CTS specializes in customizing high-performance LiFePO4 battery systems for various electric vehicles including buses, trucks, logistics vehicles, cars, and tractors. We offer voltage levels of 300V and 800V, with capacities ranging from 50kWh to 100kWh.
Our battery systems feature liquid cooling technology, IP67/IP68 waterproof and dust-proof ratings, fast charging support, and international certifications including UN38.3, CE, IEC, and ECE R100. We use automotive-grade cells to meet the stringent requirements of different electric vehicle applications.
| Battery Type | LiFePO4 |
|---|---|
| Capacity | 230Ah |
| Voltage | 345.6V |
| Energy | 79.48kWh |
| Dimensions (L x W x H) | 1891 × 856 × 325 mm |
| Weight | 640kg |
| Charge Power | 60kW |
| Discharge Power | 70kW |
| Working Voltage | 270V-394V |
| Available on Request | Size, C rate, Communication protocol |
At CTS Battery, we provide complete power solutions for electric vehicle applications. Our engineering team will respond to your requirements within 24 hours.
If you want more information, please click chat now or request for quote.
Send your inquiry directly to us