Place of Origin:
Hunan,China
Brand Name:
CTS battery
Certification:
CE/MSDS/UN38.3/IEC62619/ISO9001
CTS 51.2V 314Ah Marine LiFePO4 Battery Solution for Yacht /Catamaran
| MODEL | CTS51314 |
| Voltage | 51.2V |
| Capaclty | 314Ah |
| Energy | 16kWh |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Working Volt | 40V-58.4V |
| Charge Power | 7.6kW |
| Discharge Power | 16kW |
| Warranty | 2 Years |
| Dimention(L*W*H) | 870*500*242mm |
Applications
•Electric Propulsion for Yachts
•Catamaran Power System
•On-Board Electrical Equipment Supply
•Recreational Leisure Boats
Contact me directly
Send your inquiry directly to us