Place of Origin:
Hunan,China
Brand Name:
CTS battery
Certification:
CE/MSDS/UN38.3/IEC62619/ISO9001
CTS 530V 234Ah Electric Boat Lithium Battery System for Yacht & Sightseeing Vessels OEM/ODM
As the global marine industry transitions to clean, quiet electrification, CTS offers a high-performance 530V 234Ah lithium-ion battery system, specifically designed for the demanding marine environments of yachts, sightseeing boats, and electric vessels. Our solutions provide stable and reliable power output, helping leisure yachts and commercial sightseeing boats maximize range and operational efficiency.
The advantages of our solution:
•High-performance Marine Power: 530V high voltage & 230Ah large capacity for reliable, long-lasting power for yachts, sightseeing boats, and electric vessels.
| MODEL | CTS525230 |
| Cell Type - Chemistry | Prismatic- NMC |
| Rated Capacity | 230Ah |
| Rated Voltage | 525.6V |
| Energy | 120KWh |
| Resistance | 30mΩ |
| Self Discharge | <3% per month |
| PDU | BMS, 400A relays, fuses, COM socket |
| Dimensions (L x W x H) | L1800*W500*H380mm |
| Weight | 600Kg |
| Enclosure Protection | IP67 stainless steel case |
| Discharge Cut-off Voltage | 432V |
| Max Continuous Discharging Current | 200A |
| Peak Discharge Current | 400A for 60 seconds |
| Charging Limited Voltage | 604V |
| Max Charging Current | 200A |
| Recommended Charge Current | 100A |
| Charge Temperature Range | 0~50℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended Operating Temperature | 15~35℃ |
| Available on request | Size, C rate, Communication protocol |
Applications
•Luxury Yachts / Leisure Boats
•Electric Sightseeing Boats / Tourist Boats
•Inland River Passenger Ships / Working Vessels
•Customized Electric Boat Projects
Contact me directly
Send your inquiry directly to us